Vysvetlenie skratiek AWD, RWD, CS a základnych pojmov

V slovníku RC modelárov sa často vyskytujú slová alebo skratky, ktoré bežný človek nepozná . Skúsime si vysvetliť aspoň základne, niektoré z nich.

AWD

Ide o označenie podvozku modelu, ktorý ma hnané obe nápravy , teda je to podvozok 4×4. Skratka pochádza z anglických slov All Wheel Drive , teda v ľahkom preklade – hnané všeky kolesá.

Ako príklad uvediem známy a dosť rozšírený podvozok TT-01 , prípadne jeho mladšieho potomka TT-02

AWD podvozok TT-02 ( hnaný stredovým kardanom )

RWD

Oproti AWD je tento podvozok hnaný len zadnou nápravou. Je to čisokrvný drifter , ktorý sa vyznačuje aj veľkým rejdom ( vysvetlenie nájdeš nižšie ) predných kolies , aby mohol jazdiť vo vysokých uhloch. Skratka RWD znamená Rear Wheel Drive , teda v ľahkom preklade – hnané zadné kolesá . Tieto podvozky sú často hnané remienkom s uložením motora nad zadnou nápravou ( ale nie je to podmienka ! )

RWD podvozok hnaný remienkom s motorm uloženým nad zadnou nápravou – Sakura D4

Counter-steer

Ako by si mnohí možno mysleli – nie, nieje to žiadná počítačová hra 🙂

Counter-steer alebo skrátene CS, je v jednoduchosti akési číslo , väčšinou 1.5 ; 1.6 , ktoré predstavuje, v akom pomere sa otáča zadná náprava voči prednej. Základom driftu je , aby sa zadná náprava točila rýchlejšie ako predná, a CS je využivané presne na tento účel. CS nájdete iba v AWD podvozkoch.

Napríklad, ak mám na podvozku CS 1.5 , to znamená, že zadné kolesá sa točia 1,5x rýchlejšie ako zadné. Neznamená však, že je možné si dať na AWD podvozok CS 3.0 . Ruka v ruke ide s väčšim CS aj potreba úpravy rejdu prednej nápravy a taktiež platia aj nejaké základy strojárenstva.

Kalkulačku na výpočet CS nájdeš tu: http://driftmission.com/tools/

Rejd

Niekoľko krát si sa s týmto slovom v tomto článku už stretol a teraz ti poviem , čo to znamená.

Rejd je slangovo označované veľkosť uhlu vytočenia kolies. Čím väčší rejd tým viac vytočíš predné kolesá.

Extrémny príklad maximálného rejdu na RWD podvozku

Veľký rejd (ako na fotke vyššie) potrebujú predovšetkým RWD podvozky .

AWD s CS sa zaobídu aj s takýmto:

Ďalšie pojmy:

Karoséria – slangovo najčastejšie “kasňa” alebo “karosa” je vrchná plastová časť modelu

Baterky – základne rozdelenie pohonných bateriek resp. akumulátorov do modelov sú Lithium Polymerové batérie alebo staršie typy Nikel metal hydridový . Prvý typ je skrátene LiPo a druhý, starší typ Ni-Mh . Slangovo sa tieto akumulátory nazývajú ako “Lipolky” , “Lipoly” , “Lipká” a staršie slangovo najčastejšie “Nimhy” .

Zdieľať stránku medzi priateľov: